Barınağımız Hakkında Bilgi Edinin

400 Civarında Sokak hayvanı barındıran Hendek Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi 2016 yılından beri hizmet vermektedir.5000 metrekare alan üzerine kuruludur.
Geçici bakımevimiz Lütfiye Köşk mahallesinde belediye garajı ve şantiyesinin periferine konumlanmıştır. Geçici bakımevimiz muayene odası ve ameliyathane içeren idari bina ve hayvanların ihtiyaçlarına göre yeterli büyüklükte açık ve kapalı bölmelere sahiptir.

Geçici bakımevimizde 5 personel ve bir veteriner hekim görev yapmaktadır

Genel Bilgiler

Geçici bakımevinde sokak hayvanlarının kısırlaştırma, küpe ve mikroçip aplikasyonu, antiparaziter ilaçlar ve kuduz aşıları uygulanmaktadır.

Bu yolla hem sokak hayvanlarının üremesi denetlenmekte hem de hayvanlardan insanlara geçen önemli bir zoonoz olan kuduzun eradike edilmesine katkı sağlanmaktadır.

Sokak hayvanlarımızın beslenmesinde çeşitli fabrika, eğitim kurumu, sivil toplum kuruluşları ve hayvan sever vatandaşlarımızın katkıları bize büyük destek olmaktadır.

Sokak hayvanlarımızın beslenmesi konusundaki desteğin artması ve sahiplenme sayısının yükselmesi en büyük temennimizdir.

Her geçen gün seviyemizin yükselmesi hem ileriye dönük bu konuda bir miras oluşturacak hem de sokak hayvanlarının yaşam standardı yükselecektir.

Uygulamalar

  • Küpe ve Mikroçip Aplikasyonu
  • Antiparaziter İlaçları ve Kuduz Aşıları
  • Kısırlaştırma Uygulamaları

Mikroçip,kalıcı bir elektronik tanımlama yöntemidir. Yaklaşık bir pirinç tanesi büyüklüğündedir. Evcil hayvanların boynunun arkasındaki omuz bıçaklarının arasına deri altına implante edilmek suretiyle kullanılmaktadır. Her çipin benzersiz bir numarası bulunmaktadır. Mikroçip numarası,hayvan ve sahibi hakkındaki ayrıntıları ile birlikte mikroçip veri tabanı kaydına kaydedilir. Küpe,kısırlaştırılan köpeklere işaretleyici olarak takılmaktadır. Bu işaret bir bakıma da hayvanın kısırlaştırıldığını,kuduz aşılarının yapıldığını,mikroçip takılıp kayıt altına alındığını ifade etmektedir.

Antiparaziter ilaçlar dışkıda parazit görülmeyesiye kadar,veteriner hekimin belirlediği sıklıkta kediye uygulanır. Antiparaziter ilaç uygulamasında sonra herhangi bir parazit görülmemesi halinde kedi parazitten kurtulmuş kabul edilir. Kuduz,hayvanlardan insanlara bulaşan önemli bir zoonozdur. Bundan dolayı Veteriner Hekimliğimiz tarafından shipli kedi ve köpeklerin aşılanması,kayıt altına alınması önemli bir görev olarak görülmektedir. Bu nedenle periyodik olarak yapılan duyurularla vatandaşlarımızın kedi ve köpeklerini aşılatmaları ve kayıt altına alınması sağlanmaktadır. Bu hizmet ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir. 2020 yılı içerisinde sahipli kedi ve köpeklere yapılan aşı miktarı 190 adettir. Bu kapsamda sahipli 3 adet köpeğe mikroçip uygulaması da gerçekleştirilmiştir.

Hayvanlarda kısırlaştırmanın temel amacı hayvan üremesini kontrol altına almaktır. Kısırlaştırma,sokaktaki sahipsiz hayvanların sayısının artmasını engellemek ve hayvanların terk edilmesiyle mücadele edebilmek için ve ciddi hastalıkları önlemek,kontrol altına almak için oldukça önemlidir. Yapılan kısırlaştırmalar HAYBİS ulusal veri tabanına işlenmektedir. 2020 yılı içerisinde 176 adet dişi ve 164 adet erkek toplam 340 adet köpeğin kısırlaştırılması yapılarak popülasyonun kontrol altına alınması ve köpeklerden insanlara geçen kuduz gibi hastalıkların eradike edilmesi hedeflenmektedir. Sahipli kedi ve köpeklerin kısırlaştırılma ve aşılama taleplerine de veteriner hekimliğimiz tarafından cevap verilmektedir. 2020 yılı içerisinde sahipli 41 adet kedi ve sahipli 16 adet köpeğin kısırlaştırılması gerçekleştirilmiştir.

0

Toplam Sayımız

0

Haftalık Ziyaretçi Sayısı

0

Sahiplendirilen

0

Gönüllü Ekip Sayısı

Hayvan Severler Ne Dedi?